Mäevarustuse valimine

MENÜÜ:

SUUSAD / klambrid
SAAPAD / sokid
KEPID
KIIVRID / prillid
SUUSAKOTID
RENT/OST
HOOLDUS

VAATA LISAKS: Enimlevinud vead mäesuusa varustuse valimisel!

 


 

 

Mäesuusatamine

Mäesuusatamine on harrastus ja spordiala, mis seisneb lumega kaetud küngastelt allasõitmisel pikkadel ja õhukestel suuskadel.
Peale populaarse harrastussuusatamise võisteldakse mäesuusatamisel aja või punktide peale slaalom-, pargi või rajasõidus.

 

 

Mäesuusavarustus

Kuidas valida mäesuusavarustust?

 

Mäesuusa komplekti valimisel tuleb lähtuda:

Et maksimaliseerida suusareisi rahulolu – on õige konsultatsioon vahetu tegur mugava ja sobiva varustuse valimisel. Valesti valitud saapad või suusad võivad kergesti rikkuda kogu puhkuse, ning mõjuda lihastele ja liigestele üleliia kurnavalt!

 


Mida sisaldab mäesuusakomplekt?

 

Täielik mäesuusavarustus koosneb järgnevast:

 


Uus, kasutatud või rentida?

 

 

UUE mäesuusa varustuse eelised kasutatud varustuse ees:

KASUTATUD mäesuusavarustuse ostmise eelis suusad.ee‘st:

Miinused:

Varustus on kasutatud ja ei pruugi alati kohapeal poes olla, kuna kasutatud varustus käib meil regulaarselt rendis.

 


Suusad.ee’st renditud mäesuusavarustuse eelised:

 SUUSAD

 

Mäesuusad

Mäesuusad on disainitud sõitmaks suurtel kiirustel, samas säilitades oma mugavuse ja stabiilsuse pööramistel. Hea mäesuusk on ühtlasi jäik ja paindlik. Võistlussuusad on jäigemad, ning hobisõitjate suusad pisut pehmemad. Suuskadel olevad klambrid tagavad saabastele täpselt paraja tugevusega kinnituse, mille jäikus on reguleeritud vastavalt sõitja kehakaalule.

 

Millist mäesuuska valida?

 

Suuskade valimine on keerukas protsess, kui te pole teadlik plaanitavast otstarbest. Mäesuusatamine Eestis on üldiselt talvine harrastussport, kus täisväärtusliku kogemuse saamiseks käiakse suusatamas ka välismaal. Arvestage mäesuusavarustuse valimisel enda kogemusi ja võimekuse piire adekvaatselt. Valesti valitud varustus piirab teie võimalusi, mis võib omakorda rikkuda kogu suusapuhkuse.

 

Mäesuuski valides tuleb arvestada sõidukogemuse taset:

 

 

Kus sõita? Kas plaanite sõita ainult Eesti nõlvadel või minna ka välismaale?

 

Mägede tähised:

 

 


Mäesuusa tüübid:

 


All mountain suusk

-5 cm kuni -20 cm sõitja pikkusest, sõltuvalt kaalust ja sõidu eelistustest.

Populaarseim ja universaalseim mäesuusa tüüp – All-Mountain ehk Carving stiilis mäesuusk. All mountain mäesuusad sobivad harrastajale kes sõidab rohelistel, kollastel, sinistel ja musta rajamärgisega mägedel.

Premium klassi all-mountain suusad on hinna poolest kallimad, ning omadustelt ka jäigemad – sobilikud eelkõige punasel ja mustal mäel sõitmiseks. Tänu tugevamale ja stabiilsemale konstruktsioonile premium klassi suusad suurematel kiirustel stabiilsemad.

Premium klassi suusad on sobilikud nõudlikule sõitjale


Freestyle & Park

Disainitud rajavälistele maastikele, kitsastele puuvahelistel lõikudele ja parki, mis sisaldab endas hüppeid, slaide, tagurpidi sõitu ja tagurpidi maandumisi.

Freestyle mäesuusa puudus all-mountain suusaga võrreldes on manööverdamise piiratus suurtel kiirustel.

Freeride suusa klamber, erinevalt klassikalisest all-mountain suusaklambrist, asub suusa keskel. Seetõttu valitakse ka suusk enda pikkusele peaaegu, et vastav.

 


Blade / Puuder

Blade – 120 cm pikad suusad täiskasvanutele. Mõlemad otsad on ülespoole kaardu. Sobivad hästi väiksematel mägedel või kui harjutada lapsi sõitmast.

 


Puudersuusk

Mõeldud rajavälistele, paksu lumega kaetud aladele. Suuska iseloomustab lai, ümar ja pikk profiil, et suusad värskest lumest sisse ei vajuks. Hooldatud mäel on puudersuusk alajuhitav.

 


Race/Slaalom Suusad

 

Race- ja slaalomklassi suusad on jäigad, ning disainitud sõitmiseks suurtel kiirustel järskudel nõlvadel. Race suuski eelistatakse kasutada ka äsja hooldatud nõlvadel, kuid läbisõidetud rajal kaotab race suusk oma omadused.

Parim aeg slaalomsuusaga sõitmiseks on äsja hooldatud nõlval.

 


Mäesuusad lastele

Meil on kohapeal lai valik mäesuuski ja suusasaapaid lastele. Laste mäesuuskade valikus on blade, all-mountain ja freeride suuski. Valikuga saate tutvuda siin.

 


Kui pikki suuski valida?

Mäesuusa pikkuse valimine varieerub vastavalt suusa tüübile, kehakaalule ja pikkusele

 

 

Naiste ja meeste mäesuuskade pikkuse valikul kehtivad samad reeglid. Jäikuse poolest on meeste mäesuusad naiste omadest üldpildis jäigemad, ning laiema profiiliga. Kohapeal on meil lai valik, erinevate tehnoloogiatega Elan mäesuuski.

 


SUUSAKLAMBER

 

SUUSAKLAMBRI SEADISTAMINE

Millimeetri mõõt märgistab suusasaapa pikkust, mille järgi tuleb suusaklambri vahemaa seadistada. Kui numbriskaalat klambril nähtaval pole – Tuleb saapa ninaosa enne klambrisse asetada, ning seejärel tagumist osa keerata seni, kuni poolkinnitatud saabas sinna vahele mahub väikese varuga.

Suusasaapa suurusele vastavalt reguleeritud klambrite vahemaa

 

 

Suusaklambri pinguti

 

Jäikuse reguleerimise skaala

 

Mäesuusa klambri pinguti seadistatakse vastavalt sõitja kehakaalule. Pingutusklambri reguleerimisskaalal on üldiselt numbrid 2-11ni. Pingsuse seadistamine: Kehakaal jagatud 10‘ga ja seejärel lahutada 1.

Ehk siis 50kg sõitja klamber reguleerida nr 4 peale. Kes aga harrastab kiiremat sõitu ja kogemust piisavalt, seadistab selle vastavalt enda kehakaalule, või ülegi (nr 5 või nr 6)

 

Liiga lõdvalt pingutatud klamber laseb saapal väljuda järsematel pööramistel, ning liiga tugevalt pingutatud klamber võib muutuda ohtlikuks kukkumise korral – mille tagajärjel saabas ei välju klambrist ning põlv võib väänduda.

 

Tasub ka teada, et mäesuusa saabas eemaldub klambrist suunaga vasakule või paremale, mitte üles-alla. Ehk siis maandudes suusa tagaosale – ei pruugi saabas klambrist eemalduda.

 

Suusaklambri stopper / pidur

 

Mäesuusa klamber on ehitatud nõnda, et kukkumise korral nihkuks saabas klambrist ja rakendub kahepoolne pidur.

 

Vasakul pildil on sõiduasendis olev pidur üleval (Asend, mil saabas on suusal), paremal pildil aktiveeritud pidur (Saapata asend).


 

SAAPAD

 

Õige suurusega mäesuusa saabas on üks olulisemaid faktoreid mäesuusatamisel.

 

Eur saapa pikkus / Nordica saapa suurus (Nordica number on talla pikkus sentimeetrites)

Eur saapa suurus / Nordica saapa suurus. PS! Nordica number vastab talla pikkusele sentimeetrites)

Vasakul EUR, paremal mõõt sentimeetrites, mis märgitud ka suusasaabastele. NB: Ei tasu sassi ajada millimeetrites märgitud mõõduga, mis on saapale tallale/küljele märgitud (Kannast tallani, vajalik klambri seadistamiseks)

MÄRGISED SAAPAL:

26,5 = talla pikkus sentimeetrites
265 mm = saapa kogupikkus millimeetrites

 

Mäesuusasaabas ei tohi loksuda, ega ka pigistada – seetõttu on parim viis saapa valimiseks reaalne proovimine. Üks enimlevinuid valearusaam on see, et ostetakse number suurem mäesuusasaabas. Jah, murdmaasuusatamisel valitakse suurem saabas, kuid kindlasti mitte mäesuusatamisel!

 

Mäesuusa saapa valimisel:

 

 

Kui saabas kinnitatud, tuleb lasta põlved nõksu – nagu sõitmisel. Alles siis! saate teada täpset saapa istuvuse, sest kand liigub taha. Kuna suusatamine toimub nõksus põlvedega, siis selles positsioonis peab saabas ka õigesti istuma.

 

Milliseid mäesuusa saapaid valida?

 

 

Saapad on üldpildis kas mugavad või sportlikud. Peale suusasaapa pikkuse mängib rolli ka laius, kus pehmema painduvusega saapad on laiema liistuga, ning sportlikumad kitsama liistuga.

 

Mis on suusasaapa FLEX?

 

flex tabel

 

Flex otseses tõlkes tähendab painduvust, ehk siis määrab suusasaapa jäikuse.

Meeste suusaapad on meil Nordica’lt vahemikus 60-120 Flex’iga

55-70 – Pigem pehmema läbilasmisega – Cruise
80 – Kõige populaarsem, mugavusseeria – Cruise
90 – Pisut jäigemad, kuid siiski mugava ja sportliku vahepealne – NXT, NRGY, Sportmachine
100 – Sportlikum, Race tech – Sportmachine, Speedmachine
110 – Sportmachine, Speedmachine

Naiste Nordica mäesuusa saapad on flexivahemikus 45-95

 

40 / 50 / 55 / 60 / 75 / 85 / 90

 

Laste suusasaapad on U-Flex tehnoloogiaga, mis painduvad mugavalt. Laste suusasaapad on pehmemad, ning suurused on kuni 41’ni.

Sisetalla laius

 

Saapa laius

 

Kõige levinum rendisaabas on meil 104mm laiusega päkaosast. Kitsama liistuga saapad sobivad sportlikumale sõidustiilile, või kitsa jalaga sõitjale.

98mm Võistlussaapa laius
100mmKitsas / Sportlik
102mmKitsam tald / Sportlik
104mm –  Mugav / Lai tald

 

Vaata valikud: Uued & kasutatud suusasaapad

 

Suusasokid – Spetsiaalselt disainitud mäesuusasokid on tugevdatud ja pehmendusega sääreosaga, mis aitab vähendad hõõrdumist. Suusasokid on valmistatud sünteetilisest materjalist, mis aitab vähendab higistamist ja laseb jalgadel hingata.

 

NB: Vältida saabaste kuivatamist fööniga, radikal, või saunas. Kuum õhk või tuline radikas lõhub saapa mateterjale, ning kvaliteet kaob koos omadustega.

 

Vaata lisaks: Suusasokkide valik


KEPID

 

Mäesuusa kepid

 

 

Üldine reegel mäesuusa keppide valikul on lihtne: Mäesuusa kepi käeshoidmisel peaks küünarnukis tekkima 90’kraadine täisnurk.
Sõitja pikkuse ja suusakepi pikkus sobivus üldiselt:

 

suusakeppide pikkuse valimine

Suusakepi tüüp

 

Mäesuusakepi hinna määrab kvaliteet ja valmistusmaterjalid.

 

 

NB: Kõverad suusakepid on kasutusel võistlustel – mis on disainitud voolujoonelise sõidu tagamiseks. Slaalomi suusakepid on kõverdatud laskumisasendi järgi, olles voolujoonelised kehaga. Tavalised, harrastaja suusakepid aga sirged.

 


KIIVER

 

Mäesuusa kiiver

 

Õigesti valitud suusakiiver  on mugav ja turvaline. Samuti erineb mäesuusa kiiver oma sooja ja pehme sisu poolest, kuhu mütsi pole tarvis alla panna. Ohutuse tagamiseks tuleks kasutada vastava kategooria mäesuusa kiivrit: CE – EN1077:2007 tähisega.

 

Värvilise kiivri eeliseks on parem nähtavus. Rahvastatud mägedel, ning suurtel kiirustel laskumisel on värvikireva riietuse kandmisel nähtavusel oluline roll turvalisuse tagamiseks. Suusakiivri alla soovitame kasutada kiivrisukka või Buff’i. Mõlemad omavad sihtotstarbelist praktilisust. Buff/kiivrisukk hoiab sooja, vähendab kiivri hõõrdumist ja laseb peal ka hingata. Buff või kiivrisukk kaitseb ka kaelaosa külmetuse eest ning vähendab suusajope luku hõõrdumist.

 

Kõik kiivrid on varustatud ventilatsiooniavadega. Mudelite erinevus on kõrvapehmenduste olemasolu, kinnitustüüp ja ka üldine disaini. Kõige õigem oleks proovida suusakiivrit otse esinduses, kuna nii pea ja kiivrite kujud varieeruvad.

Kiivri reguleerimine. Enamus suusa/lauakiivreid on tagant reguleeritavad kas reguleerimisnupuga või veniva ribaga. Samuti on kiivreid võimalik lõua alt pingutada ning klambriga sulgeda.

NB: Paksu mütsi kandmine kogub endasse higi, mille järel võib külm tuul läbi puhuda. Mütsi kandes pole kiiver kõige mugavamalt ja turvalisemalt peas. Buff või kiivrisukk maksab vähe, kuid aitab palju.

NB: Paksu mütsi kandmine ajab ka suusaprillid uduseks, kuna pea on pidevalt niiske.

 


PRILLID

Mäesuusa prillid

 

Mäeprillid kaitsevad tugeva valguse ning ringilendava sodi ja pritsiva lume/vihma eest. Ere päike, millele lisandub omakorda lume peegeldus, on talvisel pimedal ajal silmale harjumatu ja võib tekitada ebamugavust ning peavalu. Samuti ajab suur kiirus silmad vesistama.

Teatud mudelitel on võimalik vahetada plastikklaase vastavalt ilmastikuoludele. Õhtusel ja pimedas sõiduks sobib läbipaistev klaas, ning päevasel ajal – päikeselise ja pilvitu ilmaga, oranzikastumedam klaas.

 

NB: Prilliklaaside kriimustamise vastu hoitakse prille transportimise ajal prillikotis- või karbis.

NB: Suusaprilli klaasi võib ka õrnalt vahatada, kasutades niiskuseemaldus spreid – mis poleerlapiga laiali kandes aitab veepiiskadel maha voolata.

NB: Prillide puhastamisel olla ettevaatlik, ning mitte kriimustada klaase tugevate materjalidega. Soovituslik kasutada niisket lappi ning seejärel poleerimislappi. Tihtipeale pühitakse suusaprille kindaga, mis võib olla määrdunud ja tekitada kriime.

NB: Soovitame prille mitte jätta kiivri kohale pikemaks ajaks, kuna see venitab suusaprilli kummi ja kaob elastsus.

 

Suusaprillid on praktiliselt ja mugavad. Erinevate klaaside kategooriad Smith prillide näitel on:

 

CAT 0 – alates 80% läbipaistvusega
CAT1  – üldjuhul 50-65% läbipaistvusega
CAT2 – 30% – 50% läbipaistvusega
CAT3 –  9-30% läbipaistvusega peegelklaasiga
OTG (Over The Glasses) – Prillikandja suusaprillid. Mäesuusa prillide raamil on küljeosas vahe, kuhu prillikandja prillisang vahele mahub

 

Vaata ka meie suusaprillide valikut.

 

 


SUUSAKOTT / LUMELAUA KOTT

 

Saapakott – Mõeldud ainult saabaste transportimiseks. Valiku leiate SIIT.
Suusakott – Mõeldud suuskade ja keppide transportimiseks. Mahutab lisaks ka muud varustust nagu näiteks suusapüksid-, jope, kindad, kiivri ja prillid. Suuski ja saapaid pole soovituslik transportide ühes kotis, kuna varustus võib omavahel üksteist kriipida. Valiku kotte leiate SIIT.

Lumelaua kott – Hea viis transportida lumelauda koos saabaste, kiivri ja muu varustusega.  Vaadake valikut SIIT.

 


RENT / KASUTATUD & UUE VARUSTUSE MÜÜK

 

 

Kasutatud müügis olevad mäesuusad on üldiselt 2016 / 2017 / 2018 / 2019 Elan’i mudelid. Kogu meie suusapark on üldjuhul hooldatud ja tehniliselt kontrollitud. Hooldamiseks on meil kohapeal Eesti üks spetsiifilisemaid suusahoolduspinke. Kasutame ainult premium suuski ja klambreid, et tagada maksimaalne rahulolu kvaliteedi ja mugavuse arvelt. Kasutatud suusad meie valikus on üldiselt vahemikus päevast – kuni paarinädalase kasutusega.

 

 

Miks rentida meilt?

Suusad.ee’st rentimise eelised:

 

Suusad.ee on tegutsenud Eestis aastast 1995 mille käigus on välja kujunenud eelistatud tugevad brändid nii suuskadel, saabastel ja muul varustusel:

 


MÄESUUSKADE HOOLDUS

Maksimaalse sõidukogemuse tagamiseks tuleks suuski regulaarselt hooldada. Hea määre ja terav kant aitavad sõiduelamust maksimaliseerida.

LOE LISAKS: Mäesuusa / lumelaua hooldus

Mäesuuskade regulaarne hooldus hõlmab endas:

 

Määrimine – Mäesuuski määritakse kuumvahaga. Soovituslikult iga täispika sõidupäeva järel. Määrimist saab teostada suusabaasides, meie juures, või kodus ise – kasutades selleks spetsiaalseid vahendeid (Suusamäärde triikraud ja vaha).
Lihvimine – Põhjalihv tasandab kogu põhjapinna, ning toob esile sügavamad kriimud – mida hiljem tuleks täita. Põhja lihvimine avab ka suusa poore, kuhu määre paremini kinnitub.
Aukude täitmine – Suusad on mõeldud sõitmiseks ainult lumel. Parklas või kehval pinnasel suusatamine kulutab kiirelt määrde ning tekivad sügavad kriimud. Auke täitmiseks kasutatakse plastiku kuumutamise/sulatamise meetodit.
Kantide teritus – Mäesuusa servade teritamine parandab suusa omadusi pööramisel. Terav serv haakub lumega, mis hõlbustab keeramist.

 

Hooaja lõpus:

 

Määrida suusa põhjad – Kasutades selleks ükskõik millist parafiinmääret. Paks kiht aitab säilitada plastiku omadusi, tulevase määrde haakuvuseks ning kaitseb suusa kanti roostetamise eest. Määrimata suuskade plastik kuivab aja jooksul, nõrgendades plastiku struktuuri ja omadusi.

Suusaklambrite vabastuspinguti – Kruvides maha pinguse, säilitate pingutusvedru eluiga.

Kinnitada mäesuusasaabaste klambrid – Aitab säilitada saapa kuju.