Mäevarustuse valimine

MENÜÜ:

SUUSAD / klambrid
SAAPAD / sokid
KEPID
KIIVRID / prillid
SUUSAKOTID
RENT/OST
HOOLDUS

Mäesuusatamine

Mäesuusatamine on harrastus ja spordiala, mis seisneb lumega kaetud küngastelt allalibisemisel pikkadel ja õhukestel suuskadel.
Peale populaarse harrastussuusatamise võisteldakse mäesuusatamisel aja peale slaalom-, pargi ja rajasõidus.

 

 

Mäesuusa varustus

Kuidas valida mäesuusa varustus?

 

Mäesuusatamine on üks eelistatuim aktiivse talvepuhkuse veetmise viise.
Mäesuusa komplekti valimisel tuleb lähtuda vastavalt enda sportlikele võimetele, kogemustele ja eeldatavale sihtotstarbelisele kasutusele.
Et maksimaliseerida suusareisi rahulolu – on õige konsultatsioon vahetu tegur mugava ja sobiva varustuse valimisel. Valesti valitud saapad või suusad võivad kergesti rikkuda kogu puhkuse, ning mõjuda lihastele ja liigestele üleliia kurnavalt.

 


Mida sisaldab mäesuusakomplekt?

 

Täielik mäesuusavarustus koosneb järgnevast:

 


Uus, kasutatud või rentida?

 

Iga uus on peale esimest korda kasutatud, samas uus on uus. Küsimus, millele lähtutakse individuaalselt. Enne mäesuusa komplekti soetamisest tasub arvestada järgmisi tegureid:

 

Uue mäesuusa varustuse eelised kasutatud varustuse ees:

Miinused:

Kallim hind

 


Kasutatud mäesuusavarustuse ostmise eelis suusad.ee‘st:

 

Eelised:

 

Miinused:

Varustus on pruugitud ja ei pruugi alati kohapeal poes olla, kuna kasutatud varustus käib meil regulaarselt rendis.

 


Suusad.ee’st renditud mäesuusavarustuse eelised:

Miinused

Varustus pole uus ja täielikult teieSUUSAD

 

Mäesuusad

Mäesuusad on disainitud sõitmaks suurtel kiirustel, samas säilitades oma mugavuse ja stabiilsuse pööramistel. Hea mäesuusk on ühtlasi  jäik ja paindlik. Võistlussuusad on jäigemad, ning hobisõitjate suusad pisut pehmemad. Suuskadel olevad klambrid tagavad saabastele täpselt paraja tugevusega kinnituse, mille jäikus on reguleeritud vastavalt sõitja kehakaalule.

 

Millist mäesuuska valida?

 

Suuskade valimine on keerukas protsess, kui te pole teadlik plaanitavast otstarbest. Mäesuusatamine Eestis on üldiselt talvine harrastussport, kus täisväärtusliku kogemuse saamiseks käiakse suusatamas ka välismaal. Arvestage mäesuusavarustuse valimisel enda kogemusi ja võimekuse piire adekvaatselt. Valesti valitud varustus piirab teie võimalusi, mis võib omakorda rikkuda kogu suusapuhkuse.

 

Mäesuuski valides tuleb arvestada sõidukogemuse taset:

 

 

Kus sõita? Kas plaanite sõita ainult Eesti nõlvadel või minna ka välismaale?

 

Mägede tähised:

 

 


Mäesuusa tüübid:

 


All mountain suusk

 

Populaarseim ja universaalseim mäesuusa tüüp on All-Mountain ehk siis Carving stiilis mäesuusk. All mountain mäesuusk sobib harrastajale kes sõidab rohelistel, kollastel, sinistel ja musta rajamärgisega mägedel.

Premium klassi all-mountain suusad on hinna poolest kallimad, ning omadustelt ka jäigemad – sobilikud eelkõige mustal mäel sõitmiseks tänu enda tugevamale ja stabiilsemale konstruktsioonile on nad ka suurematel kiirustel stabiilsemad.

Premium klassi suusad on sobilikud nõudlikule sõitjale.


Freestyle / Park / Blade

 

Suusad, mille esimesed ja tagumised otsad on ülespoole kaardu. Eristatav ka ülespoole kaardu otse järgi. Disainitud rajavälistele maastikele, kitsastele puuvahelistel lõikudele ja parki, mis sisaldab endas hüppeid, slaide, tagurpidi sõitu ja maandumisi.

 

Freestyle mäesuusa miinus all-mountain suusa ees on manööverdamise piiratus suurtel kiirustel.

 


Puudersuusk

 

Puudersuusk on disainitud sõitmaks rajavälistel aladel ja paksus lumes. Suuska iseloomustab lai, ümar ja pikk profiil. Hooldatud mäel on puudersuusk alajuhitav.

 


Race Suusad

 

Race- ja slaalomklassi suusad. Jäigad, ning disainitud sõitmaks suurtel kiirustel järskudel nõlvadel. Race suuski eelistatakse kasutada ka äsja hooldatud nõlvadel, kuid läbisõidetud radadel kaotab race suusk oma omadused.

 


Mäesuusad lastele

Meil on kohapeal lai valik mäesuuski ja suusasaapaid lastele. Laste mäesuuskade valikus on blade, all-mountain ja freeride suuski. Valikuga saate tutvuda siin.

 


Kui pikki suuski valida?

 

Mäesuusa pikkuse valimine varieerub vastavalt mudelile. Liiga pika suusa valimisel ei kasuta te ära suusa omadusi, ning sõit kujuneb sirgjooneliseks ja pigem kohmakaks. Liiga lühikeste suuskade valimisel on sõitmine alajuhitav järsu pööramisega.

 

 

Naiste ja meeste mäesuuskade pikkuse valikul kehtivad samad reeglid. Jäikuse poolest on meeste mäesuusad on võrreldes naiste omadega jäigemad ja laiema profiiliga. Kohapeal on meil lai valik suuski erinevate tehnoloogiatega – vastavalt sõitja eelistustele.

 SUUSAKLAMBER

 

Suusasaapa suurusele vastavalt reguleeritud klambrite vahemaa

 

 

Suusaklambri pinguti

 

Jäikuse reguleerimise skaala

 

Mäesuusa klambri pinguti seadistatakse vastavalt sõitja kehakaalule. Pingutusklambri reguleerimisskaalal on üldiselt numbrid 2-11ni. Pingsuse reegel on kehakaal jagatud 10‘ga ja seejärel lahutada 1. Ehk siis 50kg sõitja klamber reguleerida nr 4 peale.

 

Liiga lõdvalt pingutatud klamber laseb saapal väljuda järsematel pööramistel, ning liiga tugevalt pingutatud klamber võib muutuda ohtlikuks kukkumise korral – mille tagajärjel saabas ei välju klambrist ning põlv võib väänduda.

 

Tasub teada, et mäesuusa saabas eemaldub klambrist suunaga vasakule või paremale, mitte üles-alla. Ehk siis maandudes suusa tagaosale – ei tule saapas jalast.

 

Suusaklambri stopper / pidur

 

Mäesuusa klamber on ehitatud nõnda, et kukkumise korral nihkub saabas klambrist välja ja rakendub kahepoolne pidur. Pidur vähendab suusa äralibisemise tõenäosust. Pidurita libisev vaba suusk on ohtlik teistele suusajatele,ning ilmselgelt tüütu kaugelt ära tuua.

 

Vasakul pildil on sõiduasendis olev pidur üleval, paremal pildil aktiveeritud, ehk peal.


 

SAAPAD

 

Üks kõige olulisem punkt suusavarustuse komplekti valimisel on õige suurusega valitud suusasaabas.

 

mäesuusa saabaste suuruse tabel

Vasakul EUR, paremal mööt sentimeetrites, mis märgitud ka suusasaabastele.

Mäesuusasaapad

 

Mäesuusasaabas ei tohi loksuda, ega ka pigistada – seetõttu on parim viis saapa valimiseks reaalne esinduses proovimine.

 

Mäesuusa saapa valimisel:

 

 

Kui saabas kinnitatud, tuleb lasta põlved nõksu – nagu sõitmisel. Alles siis saate teada täpset saapa istuvuse, sest kand liigub taha. Kuna suusatamine toimub nõksus põlvedega, siis selles positsioonis peab saabas ka õigesti istuma.

 

Milliseid mäesuusa saapaid valida?

 

 

Saapaid on mugavaid ja sportlikke. Peale pikkuse mängib rolli ka laius, kus rahulikuma sõiduga saapad on laiema liistuga, ning võistlussuusad kitsama liistuga. Kas rahulikum, harrastajale sobilik või edasijõudnud ja agresiivsema stiiliga sõitjale? Sellest on tingitud saapa painduvus, ehk FLEX

 

Mis on suusasaapa FLEX?

 

flex tabel

 

Flex otseses tõlkes tähendab painduvust, ehk siis määrab suusasaapa jäikust.

Meeste suusaapad on meil Nordical Flexiga 60-120

60 – Sobilik Algajale, väga pehmed – Cruise
80 – Kõige populaarsem, mugavusseeria – Cruise
90 – Pisut jäigemad, kuid siiski mugavuse ja sportlikuse vahepealne – NXT, NRGY, Sportmachine
100 – Sportlikum, Race tech – Sportmachine, Speedmachine
110 – Sportmachine Speedmachine

Naiste Nordica mäesuusa saapad on flexiga vahemikus 45-95

 

40 / 50 / 55 / 60 / 75 / 85 / 90

 

Laste suusasaapad on U-Flex tehnoloogiaga, mis painduvad mugavalt. Lastele suusasaapad on pehmemad, ning suurused kuni 41.

Sisetalla laius

 

 

Kõige levinum rendisaabas on meil 104mm laiusega päkaosast. Kitsama liistuga saapad sobivad sportlikumale sõidustiilile, või kitsa jalaga sõitjale.

98mm Võistlussaapa laius
100mmKitsas / Sportlik
102mmKitsam tald / Sportlik
104mm –  Mugav / Lai tald

 

Vaata valikud: Uued & kasutatud suusasaapad

 

Suusasokid – Spetsiaalselt disainitud mäesuusasokid on tugevdatud ja pehmendusega sääreosaga, mis aitab vähendad hõõrdumist. Suusasokid valmistatud on sünteetilisest materjalist ning sisaldavad, mis aitab vähendab higistamist ja laseb jalal hingata.

 

NB: Vältida Saabaste kuivatamist fööniga, radikal, või saunas. Kuum õhk või tuline radikas lõhub saapa mateteriale ja kvaliteet kaob koos omadustega.

 

Vaata lisaks: Suusasokkide valik


KEPID

 

Mäesuusa kepid

 

 

Üldine reegel mäesuusa keppide valikul on lihtne: Mäesuusakepi käeshoidmisel peaks küünarnukis tekkima 90’kraadine täisnurk.
Sõitja pikkuse ja suusakepi pikkus sobivus üldiselt:

 

suusakeppide pikkuse valimine

Suusakepi tüüp

 

Mäesuusakepi hinna määrab materjalide kasutamine.

 

 

NB: Tehasest tulevad kõverad suusakepid, mida tihti võistlustel kasutatakse – on disainitud voolujoonelise sõidu tagamiseks.

 


KIIVER

 

Mäesuusa kiiver

 

Õigesti valitud suusakiiver  on mugav ja turvaline. Ohutuse tagamiseks tuleb kasutada vastava kategooria mäesuusa kiivrit: CE – EN1077:2007 tähisega.

 

Värvilise kiivri eelis must-valgete kiivrite ees on nähtavus. Mägedel suurtel kiirustel on värvikireva riietuse ja varustuse kandmine eelis oma nähtavuse poolest. Suusakiivri alla soovitame kasutada kiivrisukka või Buff’i. Mõlemad omavad sihtotstarbelist praktilisust. Buff hoiab sooja, vähedab hõõrdumist ja laseb peal hingata. Buff või kiivrisukk kaitseb ka kaelaosa külmetuse eest ning vähendab suusajope luku hõõrdumist.

 

Kõik kiivrid on varustatud ventilatsiooniavadega. Varieeruvad mudelid kõrvapehmenduste olemasolul, kinnitustüübi erinevusel ja ka üldisel disainil. Kõige õigem oleks proovida suusakiivrit otse esinduses, kuna nii pea-ja kiivrite kujud varieeruvad.

 

NB: Paksu mütsi kandmine kogub endasse higi, mille järel võib pea külma saada. Samuti ei ole ka kiiver kõige mugavamalt ja õigesti peas. Buff või kiivrisukk maksab vähe, kuid aitab palju.

 


PRILLID

Mäesuusa prillid

 

Mäeprillid kaitsevad UV kiirguse ning ringilendava sodi ja pritsiva lume/vihma eest. Ere päike millele lisandub omakorda lume peegeldus on talvisel pimedal ajal silmale harjumatu ja võib tekitada ebamugavust ning peavalu. Samuti ajab suur kiirus silmad vesistama.

Teatud mudelitel on võimalik vahetada plastikklaaside tugevust vastavalt ilmastikuoludele. Õhtusel ja pimedas sõiduks sobib läbipaistev klaas, ning päevasel ajl päikeselise ja pilvitu ilmaga tumedam klaas.

 

NB: Prilliklaaside kriimustamise vastu hoitakse prille prillikottides või karpides

NB: Suusaprillide klaasi võib ka õrnalt vahatada, ning poleerlapiga laiali kandma – et niiskuspiisad maha voolaks.

NB: Prillide puhastamisel mitte kriimustada klaase tugevate materjalidega, vaid soovitavalt kasutada niisket lappi ja seejärel poleerlappi.

NB: Soovitame prille mitte hoide kiivri ees pikalt, kuna see venitab suusaprilli kummi ja kaob elastsus.

 

Suusa prillid on praktiliselt ja mugavad. Erinevate klaaside kategooriad Smith prillide näitel on:

 

CAT 0 – 100% läbipaistvusega
CAT1 –50-65% läbipaistvusega
CAT2 – 30 – 50% läbipaistvusega
CAT3 –  9-20% läbipaistvusega peegelklaasiga
OTG (Over The Glasses) – Prillikandja suusaprillid. Mäesuusa prillide raamil on küljeosas vahe, kuhu prillikandja prillisang vahele mahub

 

Vaata ka meie suusaprillide valikut.

 

 


SUUSAKOTT

 

Suusakott on vajalik abivahend reisimisel. Keskmise suurusega suusa reisikott mahutab kaks paari saapaid ja suuski, koos kiivri ja keppidega. On reisikotte ratastega. Valiku suusakotte leiate siit.

 


RENT / KASUTATUD & UUE VARUSTUSE MÜÜK

 

 

 

Kasutatud müügis olevad mäesuusad on üldiselt 2016 / 2017 / 2018 aasta Elan’i mäesuusad. Kogu meie suusapark on täielikult hooldatud ja tehniliselt kontrollitud. Hooldamiseks on meil kohapeal Eesti üks spetsiifilisemaid suusahoolduse pinke. Kasutame ainult premium suuski ja klambreid, et tagada maksimaalne rahulolu kvaliteedi ja mugavuse arvelt. Kasutatud suusad meie valikus on ülidiselt vahemikus päevast, kuni paarinädalase kasutusega.

 

Rent – Mäesuuskade rent, mäesuusa rent, suusavarustuse rent, rendikeskus, suusalaenutus, suusavarustuse rent, mäesuusa rent, mäesuuskade rent, suusarent, suusalaenutus

 

Kas osta või rentida?

 

+ Mäesuuskade rentimise eelis: Kui sõidate ainult teatud korrad või reisid aastas, siis saate meilt alati suurema valikuvabaduse ja modernseima mudeli.

– Mäesuuskade rentimise miinus: Toode pole täielikult teie.

 

Kas rentida mäesuusavarustus Eestist või välismaalt?

Mäesuusa varustust saab rentida välismaalt, kohapealt asuvast suusabaasist, või era-rendifirmadelt. Sõltuvalt teie reisi võimalustest – tuleks lähtuda praktilisusest ja hinnast. Välismaalt rentimise miinus on üldiselt kallim hind, ning järjekordades ootamine.

 

Miks rentida meilt?

Suusad.ee’st rentimise eelised:

Kogu meie suusabaas on hooldatud, ning leiame teile alati täpselt sobiva saapa, sõidustiili jaoks sobivad suusad ja muu vajaliku varustuse. Siinhulgas viimaste aastate mudelid ning parima hinna ja kvaliteedi suhtega.

 

Suusad.ee on tegutsenud Eestis aastast 1995, mille käigus on välja kujunenud eelistatud tugevad brändid nii suuskadel, saabastel ja muul varustusel:

 


MÄESUUSKADE HOOLDUS

 

Maksimaalse sõidukogemuse tagamiseks tuleks suuski regulaarselt hooldada. Hea määre ja terav kant aitavad sõiduelamust maksimaliseerida.

 

Mäesuuskade regulaarne hooldus hõlmab endas:

 

Määrimine – Mäesuuski määritakse kuumvahaga. Soovituslikult iga sõidupäeva järel. Määrimist saab teostada suusabaasides, meie juures või ise.
Lihvimine – Põhjalihv tasandab kogu põhjapinna, ning toob esile sügavamad kriimud – mida hiljem täita. Põhja lihvimine avab ka suusa poore, kuhu määre paremini kinnitub.
Aukude täitmine – Suusad on mõeldud sõitmiseks ainult lumel. Parklas või kehval pinnasel suusatamine kulutab kiirelt määrde ning tekivad sügavad kriimud. Auke täidetamiseks kasutatakse plastik kuumutamise ja sulatamise meetodit.
Kantimine – Mäesuusa servade teritamine parandab suusa omadusi pööramisel. Terav serv haakub lumega, mis hõlbustab keeramist.

 

Hooaja lõpus:

 

Määrida suusa põhjad – Kasutades parafiini. Paks kiht aitab säilitada plastiku omadusi, tulevase määrde haakukuust ning kaitseb suusa kanti roostetamise eest. Määrimata suuskade plastik kuivab aja jooksul, nõrgendades plastiku struktuuri ja omadusi.

Suusaklambrite vabastuspinguti – Kruvides maha pinguse, säilitate pingutusvedru eluiga.

Kinnitada mäesuusasaabaste klambrid – Aitab säilitada saapa kuju.

 


LOE LISAKS: Mäesuusa / lumelaua hooldus