Mäevarustuse valimine

Mäesuusatamine on harrastus ja spordiala mis seisneb lumega kaetud küngastelt allasõitmisel pikkadel ja õhukestel suuskadel. Peale populaarse harrastussuusatamise võisteldakse mäesuusatamisel aja, või punktide peale slaalom-, pargi või rajasõidus.

Suusareisi parimaks rahuloluks on õigesti valitud varustus, mis aitab saavutada parim tulemus vastavalt enda soovidele.

 

Kuidas valida mäesuusavarustust?

Kuidas valida mäesuuski?

 

Mäesuusa komplekti valimisel tuleb lähtuda:

 

 


 

SISUKORD:

Mäevarustuse valimine

1. MÄESUUSA VALIMINE

2. SAAPAD / sokid

3. KEPID

4. KIIVRID / prillid

5. SUUSAKOTID

6. RENT/OST

7. HOOLDUS

 

 

Mäesuusavarustus


Millest koosneb komplektne mäesuusa varustus?

 

 

 

 

 

1. MÄESUUSA VALIMINE


Mäesuusad on disainitud sõitmaks suurtel kiirustel järskudel mägedel, samas säilitades oma mugavuse ja stabiilsuse pööramistel.

Hea mäesuusk on ühtlasi jäik ja paindlik. Võistlussuusad on jäigemad, ning hobisõitjate suusad pehmemad. Suuskadel olevad klambrid tagavad saabastele paraja tugevusega kinnituse, mille jäikus on reguleeritud vastavalt sõitja kehakaalu- ja sõidueelistustele.

 

Millist mäesuuska valida?

Suuskade valimine on keerukas protsess kui te pole teadlik plaanitavast otstarbest. Mäesuusatamine Eestis on üldiselt talvine harrastussport, kus täisväärtusliku kogemuse saamiseks käiakse suusatamas ka välismaal.

Arvestage mäesuusavarustuse valimisel enda kogemusi ja võimekuse piire adekvaatselt. Valesti valitud varustus piirab teie võimalusi ja arengut, mis võib omakorda rikkuda kogu suusapuhkuse.

Meie poes on võimalik proovida ja broneerida laia valikut varustust enne suusareisile minekut.

 

Mäesuuski valides tuleb arvestada sõidukogemuse taset:

 

 

Kus sõita? Kas plaanite sõita ainult Eesti nõlvadel või minna ka välismaale?

Mägede tähised:

 

 

 

Mäesuusa tüübid:


All-mountain suusk

Valitakse -5 cm kuni -20 cm sõitja pikkusest sõltuvalt kaalust ja sõidu eelistustest.

Populaarne ja universaalne mäesuusa tüüp – All-Mountain ehk Carving stiilis mäesuusk. All mountain mäesuusad sobivad harrastajale rohelistel, kollastel, sinistel ja musta rajamärgisega mägedel.

Premium klassi all-mountain suusk on hinna poolest kallim, ning omadustelt jäigem. Sobilikud rohelisel, sinisel, punasel ja mustal mäel sõitmiseks.

Tänu tugevamale ja stabiilsemale konstruktsioonile on premium klassi suusad suurematel kiirusel ja järsematel pööretel stabiilsemad.

Premium klassi suusad on sobilikud nõudlikule sõitjale

 


Park & freestyle suusad

Disainitud rajavälistele maastikele, kitsastele puuvahelistel lõikudele ja parki, mis sisaldab endas hüppeid, slaide, tagurpidi sõitu ja tagurpidi maandumisi.

Freestyle mäesuusa puudus all-mountain suusaga võrreldes on manööverdamise piiratus suurtel kiirustel.

Freeride suusa klamber, erinevalt klassikalisest all-mountain suusaklambrist, asub suusa keskel. Seetõttu valitakse ka suusk enda pikkusele peaaegu, et vastav.

 


Blade / Puuder suusad

Blade – 99 cm pikad suusad täiskasvanutele. Mõlemad otsad on ülespoole kaardu. Sobivad hästi väiksematel mägedel või õpetades lapsi sõitma.

 


Puudersuusk

Mõeldud rajavälistele, paksu lumega kaetud aladele. Puudersuuska iseloomustab lai, ümar ja pikk profiil, et suusad värskest lumest läbi liugleks ilma sisse vajumata. Hooldatud mäel on puudersuusk alajuhitav.

 


Race/Slaalom suusad

Race- ja slaalomklassi suusad on jäigad, ning disainitud sõitmiseks suurtel kiirustel järskudel nõlvadel. Race suuski eelistatakse kasutada ka äsja hooldatud nõlvadel, kuid läbisõidetud rajal kaotab race suusk oma omadused.

Parim aeg slaalomsuusaga sõitmiseks on äsja hooldatud nõlval – näiteks hommikuti.


Mäesuusad lastele

Meil on kohapeal lai valik mäesuuski ja suusasaapaid lastele. Laste mäesuuskade valikus on blade, all-mountain ja freeride suuski.

 


Kui pikad peavad mäesuusad olema?

Mäesuusa pikkuse valimine varieerub vastavalt suusa tüübile, sõitja kaalule ja pikkusele.

 

Kuidas valida?

Naiste ja meeste mäesuuskade pikkuse valikul kehtivad samad reeglid. Jäikuse poolest on meeste mäesuusad naiste omadest üldpildis jäigemad, ning laiema profiiliga. Kohapeal on lai valik eri tehnoloogiatega Elan mäesuuski.

 

 

 

MÄESUUSA KLAMBRID


 

 

SUUSAKLAMBRI SEADISTAMINE

 

Millimeetri mõõt märgistab suusasaapa pikkust, mille järgi tuleb suusaklambri vahemaa seadistada. Kui numbriskaalat klambril nähtaval pole – Tuleb saapa ninaosa enne klambrisse asetada, ning seejärel tagumist osa keerata seni, kuni poolkinnitatud saabas sinna vahele mahub väikese varuga.

 

Suusasaapa suurusele vastavalt reguleeritud klambrite vahemaa

mm klamber

 

Suusaklambri pinguti

suusasaapa klambri pinguti

 

Jäikuse reguleerimise skaala

Mäesuusa klambri pinguti seadistatakse vastavalt sõitja kehakaalule. Pingutusklambri reguleerimisskaalal on üldiselt numbrid 2-11. Pingsuse seadistamine: Kehakaal jagatud 10‘ga ja seejärel lahutada 1.

Ehk siis, 50kg sõitja klamber reguleerida #4 peale, 100kg reguleerida #9 peale. Kes aga harrastab kiiremat sõitu ja kel kogemust ka piisavalt, seadistab selle vastavalt enda kehakaalule, või ülegi (nr 5 või nr 6)

Liiga lõdvalt pingutatud klamber laseb saapal väljuda järsematel pööramistel, ning liiga tugevalt pingutatud klamber võib muutuda ohtlikuks kukkumise korral – mille tagajärjel saabas ei välju klambrist.

Tasub ka teada, et mäesuusa saabas eemaldub klambrist suunaga vasakule või paremale, mitte üles-alla. Ehk siis; maandudes suusa tagaosale – ei pruugi saabas klambrist eemalduda. Kohati tuleb osata ka kukkuda, et võimendada suuskade väänamist küljele

 

Suusaklambri stopper / pidur

Mäesuusa klamber on ehitatud nõnda, et kukkumise korral nihkuks saabas klambrist ja rakendub kahepoolne pidur vältimaks suusa allalibisemist. Pidur asub klambri kanna-osas.

mäesuusa klambri pidur

Vasakul pildil on sõiduasendis olev pidur üleval (Asend, mil saabas on suusal), paremal pildil aktiveeritud pidur (Saapata asend).

 

 

 

2. MÄESUUSA SAAPAD


Õige suurusega mäesuusa saabas on üks olulisemaid faktoreid mäesuusatamisel.

 

Eur saapa suurus / Nordica saapa suurus. PS! Nordica number vastab sisetalla pikkusele sentimeetrites)

nordica suusasaapa suurused eur

Vasakul EUR, paremal mõõt sentimeetrites, mis märgitud ka suusasaabastele.

NB: Ei tasu sassi ajada millimeetrites märgitud mõõduga, mis on saapale tallale/küljele märgitud (Kannast tallani, vajalik klambri seadistamiseks)

 

MÄRGISED SAAPAL:

26,5 = sisetalla pikkus sentimeetrites. Oluline number õiget suurust otsides.
265 mm = saapa kogupikkus millimeetrites. Oluline number klambrite pikkust reguleerides.

*Saapa kogupikkus on alati pikem sisetalla möödust.

Mäesuusasaabas ei tohi loksuda, ega ka pigistada – seetõttu on parim viis saapa valimiseks reaalne proovimine.

Enimlevinuid valearusaam on see, et ostetakse number suurem mäesuusasaabas. Jah, murdmaasuusatamisel valitakse suurem saabas, kuid kindlasti mitte mäesuusatamisel! Mäesuusa saabas istub õigesti jalas alles siis, kui kõik klambrid on pingutatud, ning põlved krõnksu lastud (Sõiduasend).

 

Mäesuusa saapa valimisel:

Kui saabas kinnitatud, tuleb lasta põlved nõksu – nagu sõitmisel. Alles siis saate teada täpset saapa istuvuse, sest kand liigub taha. Kuna suusatamine toimub nõksus põlvedega, siis selles positsioonis peab saabas ka õigesti istuma.

 

Milliseid mäesuusa saapaid valida?

 

 

Saapad on kas mugavad või sportlikud. Peale suusasaapa pikkuse mängib rolli ka laius, kus pehmema painduvusega saapad on laiema liistuga, ning sportlikumad kitsama liistuga.

 

Mis on suusasaapa FLEX?

40 / 50 / 55 / 60 / 75 / 85 / 90

Flex tähendab otseses tõlkes painduvust, mis määrab suusasaapa jäikuse.

nordica saapa flex

Meeste/naiste

Meeste suusaapad on meil Nordica’lt vahemikus 60-120 Flex’iga

Naiste Nordica mäesuusa saapad on flexivahemikus 45-95

55-70 – Pigem pehmema läbilasmisega – Nordica Cruise seeria
80 – Kõige populaarsem, mugavusseeria – Nordica Cruise seeria
90 – Pisut jäigemad, kuid siiski mugava ja sportliku vahepealne – NXT, NRGY, Sportmachine
100 – Sportlikum, Race tech – Sportmachine, Speedmachine
110 – Sportmachine, Speedmachine

Laste suusasaapad on U-Flex tehnoloogiaga, mis painduvad mugavalt. Laste mäesuusasaapad on pehmemad, saadavad suurused kuni 41’ni.

Sisetalla laius

mäesuusa saapa laius

Kõige levinum rendisaabas on meil 104mm laiusega päkaosast. Kitsama liistuga saapad sobivad sportlikumale sõidustiilile, või kitsa jalaga sõitjale.

98mm Võistlussaapa laius
100mmKitsas / Sportlik
102mmKitsam tald / Sportlik
104mm –  Mugav / Lai tald

Vaata valikud: Uued & kasutatud suusasaapad

 

Suusasokid – Spetsiaalsed mäesuusasokid on hingavad ja pehmendatud sääreosaga, vähendamaks höördumist. Suusasokid on üldiselt valmistatud sünteetilisest materjalist, kuid kasutatakse ka hõbeniiti mis laseb jalgadel hingata.

 

NB: Vältida saabaste kuivatamist fööniga, radikal, või saunas. Kuum õhk või tuline radikas lõhub saapa mateterjale, ning kaob ka kvaliteet koos omadustega.

 

 

 

3. MÄESUUSA KEPID


mäesuusa kepid

Üldine reegel mäesuusa keppide valikul on lihtne: Mäesuusa kepi käeshoidmisel peaks küünarnukil tekkima 90-kraadine täisnurk.
Sõitja pikkuse ja suusakepi pikkus sobivus üldiselt:

suusakepi pikkused

Suusakepi tüüp

Mäesuusakepi hinna määrab kvaliteet ja valmistusmaterjalid.

 

 

*Kõverad suusakepid on kasutusel võistlustel – mis on disainitud voolujoonelise sõidu tagamiseks. Slaalomi suusakepid on kõverdatud laskumisasendi järgi, olles voolujoonelised kehaga. Tavalised, harrastaja suusakepid aga sirged.

 

 

 

4. MÄESUUSA KIIVER


 

 

 

Mäesuusa kiiver

 

Õigesti valitud suusakiiver  on mugav ja turvaline. Samuti erineb mäesuusa kiiver oma sooja ja pehme sisu poolest, kuhu mütsi pole tarvis alla panna. Ohutuse tagamiseks tuleks kasutada vastava kategooria mäesuusa kiivrit: CE – EN1077:2007 tähisega.

 

Värvilise kiivri eeliseks on parem nähtavus. Rahvastatud mägedel, ning suurtel kiirustel laskumisel on värvikireva riietuse kandmisel nähtavusel oluline roll turvalisuse tagamiseks. Suusakiivri alla soovitame kasutada kiivrisukka või Buff’i. Mõlemad omavad sihtotstarbelist praktilisust. Buff/kiivrisukk hoiab sooja, vähendab kiivri hõõrdumist ja laseb peal ka hingata. Buff või kiivrisukk kaitseb ka kaelaosa külmetuse eest ning vähendab suusajope luku hõõrdumist.

 

Kõik kiivrid on varustatud ventilatsiooniavadega. Mudelite erinevus on kõrvapehmenduste olemasolu, kinnitustüüp ja ka üldine disaini. Kõige õigem oleks proovida suusakiivrit otse esinduses, kuna nii pea ja kiivrite kujud varieeruvad.

Kiivri reguleerimine. Enamus suusa/lauakiivreid on tagant reguleeritavad kas reguleerimisnupuga või veniva ribaga. Samuti on kiivreid võimalik lõua alt pingutada ning klambriga sulgeda.

NB: Paksu mütsi kandmine kogub endasse higi, mille järel võib külm tuul läbi puhuda. Mütsi kandes pole kiiver kõige mugavamalt ja turvalisemalt peas. Buff või kiivrisukk maksab vähe, kuid aitab palju.

NB: Paksu mütsi kandmine ajab ka suusaprillid uduseks, kuna pea on pidevalt niiske.

 

MÄESUUSA PRILLID


Mäeprillid kaitsevad tugeva valguse ning ringilendava sodi ja pritsiva lume/vihma eest. Ere päike, millele lisandub omakorda lume peegeldus, on talvisel pimedal ajal silmale harjumatu ja võib tekitada ebamugavust ning peavalu. Samuti ajab suur kiirus silmad vesistama.

Teatud mudelitel on võimalik vahetada plastikklaase vastavalt ilmastikuoludele. Õhtusel ja pimedas sõiduks sobib läbipaistev klaas, ning päevasel ajal – päikeselise ja pilvitu ilmaga, oranzikastumedam klaas.

 

NB: Prilliklaaside kriimustamise vastu hoitakse prille transportimise ajal prillikotis- või karbis.

NB: Suusaprilli klaasi võib ka õrnalt vahatada, kasutades niiskuseemaldus spreid – mis poleerlapiga laiali kandes aitab veepiiskadel maha voolata.

NB: Prillide puhastamisel olla ettevaatlik, ning mitte kriimustada klaase tugevate materjalidega. Soovituslik kasutada niisket lappi ning seejärel poleerimislappi. Tihtipeale pühitakse suusaprille kindaga, mis võib olla määrdunud ja tekitada kriime.

NB: Soovitame prille mitte jätta kiivri kohale pikemaks ajaks, kuna see venitab suusaprilli rihma ja kaotab elastsuse.

 

Suusaprillid on praktiliselt ja mugavad. Erinevate klaaside kategooriad Smith prillide näitel on:

 

CAT 0 – 80%-100% läbipaistvusega.
CAT1  – üldjuhul 50-65% läbipaistvusega.
CAT2 – 30% – 50% läbipaistvusega.
CAT3 –  9-30% läbipaistvusega peegelklaasiga. Kõrged mäed & ere päike.
OTG (Over The Glasses) – Prillikandja suusaprillid. Mäesuusa prillide raamil on küljeosas vahe, kuhu prillikandja prillisang vahele mahub

 

Vaata ka meie suusaprillide valikut.

 

 

5. SUUSAKOTT / LUMELAUA KOTT


 

 

Saapakott – Mõeldud ainult saabaste transportimiseks. Valiku leiate SIIT.
Suusakott – Mõeldud suuskade ja keppide transportimiseks. Mahutab lisaks ka muud varustust nagu näiteks suusapüksid, jope, kindad, kiivri ja prillid. Suuski ja saapaid pole soovituslik transportida ühes kotis, kuna varustus võib omavahel üksteist kriipida. Valiku kotte leiate SIIT.

Lumelaua kott – Hea viis transportida lumelauda koos saabaste, kiivri ja muu varustusega.  Vaadake valikut SIIT.

 

 

 

6. RENT / KASUTATUD / UUS


Müügis olevad kasutatud mäesuusad on üldiselt  2020 / 2021 / 2022 Elan’i mudelid. Kogu meie suusapark on üldjuhul hooldatud ja tehniliselt kontrollitud. Hooldamiseks on meil kohapeal Eesti üks spetsiifilisemaid suusahoolduspinke. Kasutame ainult premium suuski ja klambreid, et tagada maksimaalne rahulolu kvaliteedi ja mugavuse arvelt. Kasutatud suusad meie valikus on üldiselt vahemikus päevast – kuni paarinädalase kasutusega.

 

 

VARUSTUS – Uus, Kasutatud või Rentida?


UUE mäesuusa varustuse eelised kasutatud varustuse ees:

 

KASUTATUD mäesuusavarustuse ostmise eelis suusad.ee‘st:

Miinusena:

Varustus on visuaalsete kasutusjälgedega, ning ei pruugi alati kohapeal poes olla (välja renditud).

 

Suusad.ee’st renditud mäesuusavarustuse eelised:


*Elan on Solveenia premium-klassi suusafirma aastat 1945. Peale suuskade valmistavad nad ka luksuslikke purjepaate.

 

 

Miks rentida meilt?

Suusad.ee’st rentimise eelised:

 

Suusad.ee on tegutsenud Eestis aastast 1995 mille käigus on välja kujunenud eelistatud tugevad brändid nii suuskadel, saabastel ja muul varustusel:

 

 

 

7. MÄESUUSKADE HOOLDUS


Maksimaalse sõidukogemuse tagamiseks tuleks suuski regulaarselt hooldada. Hea määre ja terav kant aitavad sõiduelamust maksimaliseerida.

LOE LISAKS: Mäesuusa / lumelaua hooldus

Mäesuuskade regulaarne hooldus hõlmab endas:

 

Määrimine – Mäesuuski määritakse kuumvahaga. Soovituslikult iga täispika sõidupäeva järel. Määrimist saab teostada suusabaasides, meie juures, või kodus ise – kasutades selleks spetsiaalseid vahendeid (Suusamäärde triikraud ja vaha).
Lihvimine – Põhjalihv tasandab kogu põhjapinna, ning toob esile sügavamad kriimud – mida hiljem tuleks täita. Põhja lihvimine avab ka suusa poore, kuhu määre paremini kinnitub.
Aukude täitmine – Suusad on mõeldud sõitmiseks ainult lumel. Parklas või kehval pinnasel suusatamine kulutab kiirelt määrde ning tekivad sügavad kriimud. Auke täitmiseks kasutatakse plastiku kuumutamise/sulatamise meetodit.
Kantide teritus – Mäesuusa servade teritamine parandab suusa omadusi pööramisel. Terav serv haakub lumega, mis hõlbustab keeramist.

 

Soovitus hooaja lõpuks:

 

Määrida suusa põhjad – Kasutades selleks ükskõik millist parafiinmääret. Paks kiht aitab säilitada plastiku omadusi, tulevase määrde haakuvuseks, ning kaitseb suusa kanti roostetamast. Määrimata suuskade plastik kuivab aja jooksul, nõrgendades selle struktuuri ja omadusi.

Suusaklambrite vabastuspinguti – Kruvides maha pinguse säilitate pingutusvedru täpsust ja eluiga.

Kinnitada mäesuusasaabaste klambrid – Aitab säilitada saapa kuju.

Loe lisaks (piltidega): Mäesuusa hooldus

 

↑↑ Tagasi üles ↑↑